Čtyři důvody, proč budou nájmy od září zdražovat. A jeden, proč to nemusí být nutně špatně

Napřed jedna velice nepříjemná informace. Bydlení zdražilo. A to natolik, že rozevírá nůžky mezi lidmi, kteří koupili nemovitost deset, dvacet let zpátky a kteří ji chtějí koupit dnes. Ceny, které nám dnes přijdou nesmyslně přestřelené, budou za pár let zase vypadat přívětivě nízké. A výrazně zdražit musí i nájemní bydlení. Taková je bohužel realita.

Trh novostaveb a staršího bydlení je s tím nájemným úzce propojen. V Česku je běžný model pronajímajících jednotlivců, kteří nájmy umořují hypotéku. Bude-li hypotéka vysoká, musí logicky stoupnout i nájemné, aby tento mikrobyznys dával smysl. A tím vzniká první důvod pro růst nájmů v budoucnu.

Tím druhým je inflace, rostoucí ceny stavebních prací a materiálů. Ještě pár let zpátky byly české rekonstrukce v kontextu celého realitního trhu velice levné. Nyní se dostávají na ceny, na které nejsme zvyklí, ale bohužel se stávají novou realitou. Občasnou rekonstrukcí však musí procházet všechny pronajímané byty. A z čeho jiného než z výnosů z nájmů by takovou rekonstrukci majitel platil, že?

Třetím elementem, který bydlení v nájmu prodraží, jsou zvyšující se ceny energií. Zdražovat se pravděpodobně bude už od září. Rostou ceny emisních povolenek, zemního plynu i černého uhlí. U černého uhlí mimo jiné kvůli klimatu, které jeho spalování pomáhá měnit. Vysychající vodní zdroje totiž ve světě vyřadily řadu vodních elektráren, jejichž výkon je třeba nahradit právě spalováním fosilních paliv.

A čtvrtý důvod? Souběh dvou silných poptávek. Již za pár týdnů začne nájem hledat několik stovek tisíc vysokoškolských studentů, kteří své privátní bydlení v loňském roce často rušili s ohledem na distanční výuku. Jejich poptávky se střetnou s domácnostmi, které nedosáhnou na zdražující hypotéky a na trhu se vytvoří chvilkový silný tlak, který možná vyplaví na trh zase takové bizarnosti, jako jsou podzemní kamrlíky bez oken, kam se sotva vejde lůžko, za nesmyslné peníze.

Zdražování není nutně špatné, ale…

Na zdražování je třeba dívat se spíše jako na konstantní růst hodnoty českých nemovitostí.

Česko je úžasná země k životu se skvělým potenciálem, který není zdaleka vyčerpán. Čím hodnotnější tu budou nemovitosti, tím lépe budou prosperovat a spíše budou sloužit bydlení. Vysoké ceny tak mohou nakonec ze sutin vykřesat nové domy a byty a výrazně obohatit bytový fond.

Rostoucí ceny bydlení navíc bývají předvojem rostoucí životní úrovně. A věřím, že tomu tak bude i v Česku, pro které to může v budoucnu znamenat silný impulz například v oblasti růstu platových podmínek. Mohou vzniknout nové, bohaté regiony, které vytvoří protiváhu předraženým metropolím. A může se postupně transformovat také český venkov, který dostane potřebný impulz pro hledání nové identity.

Pokud to tedy vezmeme za správný konec.